Jak się zachować na pogrzebie?

Jak się zachować na pogrzebie?

Pogrzeb jest wyjątkowym rodzajem uroczystości. Strata bliskiej osoby jest dla rodziny powodem głębokiego smutku, co warunkuje atmosferę całej ceremonii. Niezależnie od tego jak zorganizowany jest pogrzeb, wymaga od uczestników odpowiedniego zachowania.

Adekwatny strój

Przygotowując się do uczestnictwa w uroczystości ostatniego pożegnania, należy zastanowić się jaki ubiór wybrać. Zwyczajowo przyjęło się, że dominującym kolorem w żałobnych stylizacjach powinna być czerń. Jednak w przypadku dalszych krewnych i znajomych od tej zasady stosuje się odstępstwo. Dla godnego uczczenia pamięci zmarłego wystarczy odświętny i elegancki strój w stonowanych barwach. Za to ubiór w krzykliwych kolorach bądź jasnych pastelowych nie będzie dobrze widziany.

Powaga i szacunek

Należy pamiętać, że ceremonia pogrzebowa przepełniona jest smutkiem i bólem rodziny po stracie bliskiej osoby. Nawet będąc dalszym znajomym zmarłego należy zachować powagę – powstrzymać się od głośnych rozmów, śmiechu czy choćby żucia gumy. W dzisiejszych czasach koniecznie trzeba też wspomnieć o wyłączeniu telefonu komórkowego na czas uroczystości.

Wieńce i kwiaty

Przyjęło się, że w ramach ostatniego pożegnania zmarłego, na pogrzeb przynosi się kwiaty. Wieńce przed trumną w kościele powinna złożyć najbliższa rodzina. Pozostali goście swoje kwiaty mogą złożyć już na miejscu pochówku. Bardzo często w tej części ceremonii asystują pracownicy zakładu pogrzebowego. Usługi pogrzebowe obejmują swoim zakresem m.in. odebranie kwiatów od gości i bezpieczne złożenie ich na grobie. Jest to pomocna usługa, szczególnie w warunkach cmentarnych wąskich przejść pomiędzy grobami.

Kondolencje – składać czy nie?

Wypowiedzenie kilku słów współczucia w związku ze zgonem bywa trudne i kłopotliwe zarówno dla rodziny zmarłego, jak i zebranych na pogrzebie. Czasem rodziny wprost zaznaczają, że nie życzą sobie otrzymywania kondolencji. Należy ten fakt uszanować. Natomiast w przeciwnym razie warto przygotować sobie już wcześniej krótką i zwięzła mowę, która wyrazi współczucie dla rodziny. Jednocześnie kondolencje nie powinny być zbyt osobiste, żeby niepotrzebnie nie potęgować rozpaczy u rodziny zmarłego.



5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra
3 lat temu

Ja często zwracam uwagę na gadanie podczas ceremonii, to chyba najbardziej przeszkadza nawet bliscy rodziny potrafią rozmawiać nie zwracając uwagi na cierpienie syna czy córki i rozmawiać…

przydatny portal
3 lat temu

Zrobiliście świetną robotę -0 bardzo przydatny portal.

Sebastian z Rózy
2 lat temu

Podstawa to na pogrzebie uszanować uczucia innych, odrobine kultury i dobrego wychowania załatwia tu sprawę, niestety to już nie jest standardem jak w moich czasach młodości. Kiedyś młodzież wiedziała kiedy milczeć i opuścić wzrok.