Formy pochówku i ich alternatywa

Formy pochówku i ich alternatywa

W Polsce istnieją dwie możliwości pochówku. Pierwszą z nich jest pogrzeb tradycyjny, a więc z trumną. Drugi sposób to kremacja. W przypadku pogrzebu z trumną istnieje możliwość wcześniejszej balsamacji zwłok.

Balsamacja polega na odpompowaniu krwi i wlaniu w krwiobieg specjalnej substancji, która odpowiada za zatrzymanie szybkiego rozkładu ciała. Taki zabieg sprawia, że z ciała znikają wszystkie niebezpieczne dla zdrowia ludzi i środowiska bakterie. Po przeprowadzeniu balsamacji zmarły może przebywać w temperaturze pokojowej, a najbliższa rodzina może pożegnać się z bliskim bezpiecznie poprzez dotyk. Różnią między balsamacją a tanatokosmetyką jest to, że drugi zabieg jest wyłącznie kosmetyką pośmiertną. A więc tuszuje on zmiany w wyglądzie, ale nie usuwa odpowiedzialnych za mineralizację zwłok bakterii.

Kremacja

Kremacja polega na ciałopaleniu zwłok. Proces ten odbywa się w specjalnych piecach kremacyjnych i trwa do trzech godzin. Kremacja w Polsce staje się coraz popularniejszą formą. Zgodnie z przepisami urnę z prochami można pochować w grobie ziemnym, murowanym lub w kolumbarium. Rozsypywanie prochów lub trzymanie urny w domu nie jest legalne. Zakład pogrzebowy Syriusz Elbląg pomaga w organizacji pogrzebów kremacyjnych, które przeprowadzone są w zgodzie z literą prawa i oczekiwaniami najbliższej rodziny Zmarłego.

Alternatywy dla tradycyjnych pochówków

Kremacja i tradycyjny pochówek w ziemi są stosowane od lat. Zdaje się, że w świecie wszystko idzie do przodu z wyjątkiem metod chowania. Dlatego coraz więcej zagranicznych instytutów i firm prześciga się w stworzeniu nowych metod pochówku ciała, które będą bardziej proekologiczne. Jedna z firm w Ameryce stworzyła metodę resmoacji, która polega na szybszym rozkładzie szczątek.

Resomacja — co to jest?

Resomacja polega na rozkładzie zwłok poprzez alkaliczną hydrolizę. W dużym skrócie ciało zmarłego umieszcza się w jedwabnym worku, a następnie jest wprowadzane do resomatora. Urządzenia, w którym zachodzi cały proces rozkładu zwłok. Maszyna zostaje wypełniona mieszanką wody i wodorotlenku tlenu w temperaturze 160 stopni C. Rozkład ciała zajmuje tyle, ile kremacja, czyli około trzech godzin. Po tym czasie zostaje z człowieka płyn zawierający aminokwasy, peptydy, cukry i sole. Kości ludzkie są za to bardzo miękkie i można je złamać pod niewielkim naciskiem. Umieszcza się je w rozdrabniarce, a następnie w urnie. Z kolei kompost jest recyklingowany i może zostać wprowadzony do ekosystemu.
Taka metoda stosowana jest na ten moment wyłącznie w kilku stanach USA, a rozmowy nad wprowadzeniem ich do innych Państw ciągle trwają. Kto wie, może już za kilkanaście lat oferta usług pogrzebowych zostanie rozszerzona o resomacje.



5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
2 lat temu

Gdy zmarła moja babcia zdecydowaliśmy się kremacje. Zakład pogrzebowy Róża zadbał o przebieg całej ceremonii organizując ją z niesamowitym profesjonalizmem.