Ile osób może być na pogrzebie?

Ile osób może być na pogrzebie?

Aktualnie wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie, ile osób może być na pogrzebie i czy są wprowadzone w ramach tego wydarzenia jakiekolwiek limity. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat organizacji pogrzebów na chwilę obecną.

Ceremonia pogrzebowa

W Polsce przez pewien czas wprowadzony był stan epidemii w związku z licznymi zachorowaniami na COVID-19. W tym czasie obowiązywały pewne limity osób, które mogły brać udział w uroczystościach pogrzebowych organizowanych w zamkniętych przestrzeniach, takich jak kościoły. Jednak aktualnie stan epidemii został zniesiony, a wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Na chwilę obecną ceremonie pogrzebowe organizowane na świeżym powietrzu mogą odbywać się niezależnie od ilości osób biorących w nich udział. Podobnie wygląda sytuacja z czynnościami pogrzebowymi, które odbywają się wewnątrz budynków po zniesieniu wszystkich limitów.

Konsolacja

W obecnych czasach bardzo często po ceremonii pogrzebowej organizowana jest konsolacja, czyli uroczysty poczęstunek po pochówku. Takie wydarzenie najczęściej odbywa się w różnego rodzaju restauracjach, na które w czasach pandemii COVID-19 również nałożono pewne limity. Jednak aktualnie nie ma takich limitów, które by określały możliwą ilość osób do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Podczas pandemii możliwe było także organizowanie konsolacji w domu, jednak w tym przypadku także obowiązywały pewne limity, których obecnie nie ma.

Niekorzystne ograniczenia

Ograniczenia dotyczące możliwości brania udziału w pogrzebie w niekorzystny sposób wpływały na psychikę bliskich dla zmarłego osób. Taki stan rzeczy wynika głównie z faktu, iż symboliczne pożegnanie się z bliską osobą było w tym przypadku niemożliwe. Osobom cierpiącym z powodu śmierci zmarłej osoby trudno było się pogodzić z jakimikolwiek obostrzeniami oraz limitami i bardzo często chciały je obejść na własną rękę. Jednak na pewne rzeczy nie ma się wpływu i warto stosować się do aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Godna oprawa

Godna oprawa pogrzebu jest możliwa zawsze, zarówno bez żadnych ograniczeń, jak i w czasach pandemii. Istotne jest, aby każdorazowo stosować się do aktualnie istniejących limitów, jeśli takie zostaną wprowadzone przez rząd. W dzisiejszych czasach ma się wiele możliwości, na przykład można wziąć udział w pogrzebie w formie zdalnej. Będzie to namiastka fizycznej obecności na pogrzebie, która da ukojenie sercu złamanemu po śmierci bliskiej osoby. Warto również zdać się na profesjonalistów w zakładach pogrzebowych, którzy mają określone procedury, do których dobrze się zastosować.5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments