Kremacja – za i przeciw

Kremacja – za i przeciw

Kremacja, czyli spopielenie ciała osoby zmarłej, staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Z roku na rok wzrasta odsetek pochówków kremacyjnych w stosunku do tradycyjnych. Jednak wciąż istnieje wiele wątpliwości, które warto rozwiać.

Kremacja w świetle prawa

Polskie prawo dopuszcza możliwość spopielenia zwłok, jednak pochówek odbyć się może jedynie na cmentarzu. Znane z zagranicznych filmów sceny, gdy prochy zmarłego rozsypane zostają nad morzem czy w ulubionym miejscu, u nas pozostają fikcją. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na inne miejsce pochówku zgodę wyrazi minister ds. budownictwa w porozumieniu z ministrem zdrowia.
Kremacje dopuszczane są również w prawie kanonicznym. Choć w tym przypadku najpierw powinna odbyć się w kościele msza nad trumną zmarłego, a dopiero wówczas można przekazać zwłoki do spopielenia.

Kwestia finansowa

Wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście pochówek kremacyjny jest droższy od tradycyjnego. Przeświadczenie takie wynika z tego, że w Polsce wciąż istnieje mało krematoriów, co generuje kolejki i wyższe koszty. Cena spopielenia zwłok zależna jest od regionu, ale przeważnie wynosi mniej niż tysiąc złotych. Dodatkowym kosztem jest urna, której cena podobnie jak w przypadku trumny, różni się w zależności od użytego materiału i zdobień. W przypadku pochówku tradycyjnego należy liczyć się z dodatkowymi kosztami m.in. przygotowania ciała do pochówku, stroju, karawanu do przewozu trumny, kwiatów do wystawienia w kościele itp. W perspektywie czasu warto pomyśleć również o cenie pomnika.

Za i przeciw

Kremacja to wciąż nowość w naszym kraju. Nie należy się jej jednak obawiać, a wszelkie wątpliwości można rozwiać choćby w internecie na stronach takich jak kremacje.eu. Ten rodzaj pochówku uznać można za bardziej ekologiczny i bezpieczny pod względem medycznym od tradycyjnego. Spopielone prochy zmarłego spoczywają na cmentarzu, a rodzina ma miejsce, w którym może go wspominać. Jednocześnie urna zajmuje dużo mniej miejsca na cmentarzu, co w warunkach ogólnego przepełnienia, jest dużą zaletą. Jest to bardzo dobre rozwiązanie również w kwestii kosztów. Przeciwnicy kremacji opierają się głównie na względach tradycyjnych. Pochówek ciała zmarłego uznawany jest za wyraz szacunku. Można jednak uznać, że w większości głosy przeciw kremacji są wynikiem braku dostatecznej wiedzy.



5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarosław Kierpiec
3 lat temu

U nas od 4 lat większość pogrzebów to kremacje i to się już nie zmieni.

Baranowscy
3 lat temu

U nas w Warszawie jest już prawie pół na pół jeśli chodzi o ilość kremacji. Nie ma gdzie na Bródnie chować powoli i będzie ich coraz więcej.

www.kremacje.eu
2 lat temu

Na stronie serwisu http://www.kremacje.eu dowiecie się dlaczego i kiedy wybrać spopielenie i pogrzeb kremacyjny.

andrzej676
andrzej676
1 rok temu

coraz więcej pogrzebów to kremacja i to się nie zmieni – innej metody pogrzebu mogącej konkurować nie ma na horyzoncie a urny obecnie swoim artyzmem i personalizacją pokonują jakiekolwiek trumny

Krematorium
7 miesięcy temu

Obecnie same za, po to w nowoczesnych krematoriach buduje się sale pożegnań żeby było godnie.

Krematorium Kremulus
7 miesięcy temu

Zgadzam się z kolegą, u nas w Krematorium można zorganizować pożegnanie ze wspomnieniami, z muzyką na skrzypcach – to nie lata 90 te.

Krematorium Olimp
7 miesięcy temu

Pełna zgoda z przedmówcami – kremacje i pogrzeby urnowe to tez godna forma pochówku. Kwestia odpowiedniej organizacji takiej ceremonii.