Pogrzeby

Oprawa pogrzebu – na jakie usługi warto się zdecydować?

Oprawa pogrzebu jest istotnym elementem całej ceremonii ostatniego pożegnania. Rodziny pragną zorganizować ostatnie pożegnanie z szacunkiem i godnością. Zakład pogrzebowy Cerber w Warszawie oferuje usługi, które nadają ceremonii pogrzebowej bardziej podniosłego charakteru. Jaka oprawa pogrzebu jest najlepsza? 

Oprawa pogrzebu -muzyka

Muzyka potrafi trafniej od słów wyrazić nasze emocje. Muzyka na żywo lub odtworzona w trakcie ceremonii, nadaje ogromnej podniosłości. W zależności od formy pogrzeb, rodziny najczęściej wybierają utwory religijne lub świeckie. Muzyka na żywo jest bardziej wymowna i zdecydowanie bardziej emocjonalna. Minusem muzyki na żywo jest ograniczona liczba utworów. Decydując się na odtwarzanie muzyki ze sprzętu grającego, najbliżsi mogą zdecydować się na ulubiony utwór swojego bliskiego. W ten sposób można oddać Zmarłemu cześć i pokazać, jak bliski był dla nas ważny. 

Oprawa pogrzebu – kwiaty

W trakcie organizacji pogrzebu, kwiaty wydają się najmniej istotnym elementem pogrzebu. Wieńce i wiązanki są jednak nierozerwalną częścią pogrzebu, jest to w końcu symbol pożegnania. Każdy kwiat i kolor niosą ze sobą pewną symbolikę. Niektóre kwiaty odpowiedniejsze są na grób młodej osoby, a inne z kolei będą bardziej wymowne dla osoby dojrzałej. Dlatego wybierając wieniec lub wiązankę nie można bagatelizować barw. Pracownicy zakładu pogrzebowego Cerber w Warszawie doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie należy tworzyć kompozycje florystyczne, aby zawsze były adekwatne do sytuacji.

Jakie kwiaty na grób?

Sztuczne kwiaty często kuszą swoją trwałością, ale według zasad savoir-vivre, nie są adekwatne do ceremonii ostatniego pożegnania. Nie należy jednak zbytnio przejmować się odgórnymi zasadami. Liczą się bowiem nasze intencje. Niektóre kwiaty symbolizują radość i szczęście, w takiej sytuacji nie powinno się ich składać na grobie. Od każdej zasady istnieje jednak wyjątek. Jak wcześniej zostało wspomniane – liczą się nasze intencje. Dlatego przyniesienie na grób słoneczników, wiedząc, że były to ulubione kwiaty Zmarłego, nie powinno być absolutnie postrzegane jako nietakt. 

O kwiatach ciętych na grób można przeczytać również w tym artykule – Jakie kwiaty do wazonu na cmentarz?

Oprawa pogrzebu w postaci kwiatów i muzyki nie są elementami obowiązkowymi. Wszystko bowiem zawsze zależy od indywidualnych preferencji rodziny. I chociaż oprawę można urozmaicić o wiele innych dodatkowych elementów, to oprawa w postaci muzyki i florystyki nada całej uroczystości odpowiedniej podniosłości.