Jak sprawdzić datę pogrzebu?

Jak sprawdzić datę pogrzebu?

Data, godzina i miejsce pogrzebu to informacje niezbędne do tego, by uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu zmarłego. Jak je sprawdzić?

Kontakt z rodziną zmarłego

Najczęściej informacje o dacie pogrzebu otrzymuje się od rodziny zmarłego.

Z bliskimi zmarłego można skontaktować się na kilka sposobów, na przykład zadzwonić po otrzymaniu informacji o śmierci, by złożyć kondolencje. Można również udać się do nich osobiście, chociaż należy pamiętać o tym, że nie zawsze rodzina pogrążona w żałobie może mieć ochotę na takie wizyty.

Trzeba też pamiętać, że informacje o szczegółach pogrzebu nie są zwykle ustalone tego samego dnia, w którym doszło do śmierci.

Kontakt z innymi osobami

O tym, kiedy odbędzie się pogrzeb, można dowiedzieć się również od innych osób, które mogą posiadać takie informacje, na przykład od dalszej rodziny, znajomych, sąsiadów zmarłego.

W tym przypadku można też skontaktować się z tymi osobami na kilka sposobów – zadzwonić, napisać wiadomość SMS, uzyskać informacje przez serwisy społecznościowe czy podczas osobistego spotkania.

Klepsydra pogrzebowa

Klepsydry, nazywane też nekrologami, są rodzajem druków, które przekazują informacje o śmierci zmarłego oraz o tym, kiedy i gdzie dokładnie odbędzie się jej pogrzeb. Mają one najczęściej formę druku czarno-białego, z ozdobną ramką, krzyżem.

Takie druki rozwiesza się w różnych miejscach, na przykład na tablicach ogłoszeniowych znajdujących się przy kościołach, w często odwiedzanych miejscach, w miejscu pracy zmarłego.

Rodzina zmarłego może przygotować klepsydry samodzielnie albo otrzymać je w zakładzie pogrzebowym.

jak sprawdzić datę pogrzebu online

Klepsydra online

Obecnie poza zwykłymi klepsydrami często wykorzystywane są klepsydry online, które mają podobny wygląd do klepsydr drukowanych.

Takie klepsydry mogą być zamieszczone w różnych serwisach internetowych, na przykład na stronach zakładów pogrzebowych, stronach internetowych gazet – ogólnopolskich i lokalnych, w serwisach społecznościowych.

Ogłoszenia parafialne

Kolejnym sposobem, aby sprawdzić, kiedy jest pogrzeb, jest skorzystanie z ogłoszeń parafialnych w kościele, którego parafianinem był zmarły lub w którym ma odbyć się ostatnie pożegnanie.

Informacje o pochówku można zobaczyć na tablicy ogłoszeniowej kościoła, a także przekazywane są one w trakcie mszy. Ponadto ogłoszenia parafialne często są umieszczane na stronach internetowych parafii, dlatego również warto je sprawdzić online.

Zarząd cmentarza

Uzyskanie informacji o dacie i godzinie pogrzebu będzie również możliwe w zarządzie cmentarza.5 2 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
firmy we Wrocławiu
1 rok temu

U nas we Wrocławiu to co drugi zakład pogrzebowy ma te e-nekrologi i każdy tam sprawdza za darmo wszystkie informacje na ich stronie – super sprawa.

Grzegorz00
Grzegorz00
11 miesięcy temu

Możliwość udostępniania nekrologu z danymi na sociale jest spoko