W jakie dni nie robi się pogrzebów?

W jakie dni nie robi się pogrzebów?

Najczęściej pogrzeb organizowany jest w kilka dni po śmierci. Czy jednak każda data będzie dobra do urządzenia ostatniego pożegnania? Dlaczego często można spotkać się z przekonaniem, że pogrzeb powinien być zorganizowany do niedzieli? Wyjaśniamy, w jakie dni najczęściej nie robi się pogrzebów.

Kiedy można zorganizować pogrzeb?

Zasadniczo pogrzeb może być zorganizowany w praktycznie każdy dzień, więc nie ma żadnych szczególnych przeciwwskazań związanych z pochówkiem w konkretnych terminach.

Warto jednak pamiętać o tym, że z planowaną datą pochówku mogą być połączone określone ograniczenia, tradycje oraz przesądy pogrzebowe.

W tradycji chrześcijańskiej pogrzeb powinien być zorganizowany na 3 dzień po śmierci, na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa. Na niektórych terenach można jednak spotkać się z przesądem, by nie chować zmarłego wcześniej niż przed upływem 3 dni, ponieważ może to oznaczać, że rodzina chce jak najszybciej pożegnać się z nim.

Czy pogrzeb można urządzić w niedzielę lub święto?

Zazwyczaj pogrzebów nie organizuje się w niedziele albo w święta, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie potrzeby pochówki odbywały się również w te dni, gdy uda się je zorganizować.

Wśród świąt, w które rzadko organizuje się pochówki, znajdują się:
– Niedziela Wielkanocna,
– Boże Ciało – 16 czerwca,
– Wniebowstąpienie Pańskie,
– Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia,
– Uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada,
– Wigilia Bożego Narodzenia – 24 grudnia,
– Święta Bożego Narodzenia – 25-26 grudnia.

Głównym problemem wynikającym z urządzania pogrzebów w tych dniach są inne obowiązki duchownych, gdy pochówek ma być zorganizowany w obrządku religijnym. Także trudno często wtedy skorzystać z usług innych firm i osób, na przykład orkiestry, trębacza, zamówić kwiaty czy urządzić stypę dla żałobników.

Więcej porad dotyczących organizacji pogrzebu można znaleźć na blogu zakladykamieniarskie.pl.

Przesądy pogrzebowe – czy trzeba zorganizować pogrzeb przed niedzielą?

Znanym przesądem pogrzebowym związanym z terminem pochówku po śmierci jest ten, który mówi, by zorganizować pogrzeb zawsze przed niedzielą.

Tradycja mówi, że jeżeli zmarły nie będzie pochowany do niedzieli, w takim przypadku w rodzinie może szybko dojść do kolejnej śmierci, czyli zmarły pociągnie z sobą inne osoby. Również takie wierzenie ma swój praktyczny podtekst, ponieważ rodzina nie powinna zwlekać z pochówkiem zmarłego zbyt długo.

Oczywiście, nie zawsze możliwe jest zorganizowanie pochówku przed tym terminem, na przykład wtedy, gdy do śmierci doszło w piątek albo w sobotę, co przekłada się na spore problemy organizacyjne.5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
11 miesięcy temu

fajne