Usługi pogrzebowe w poszczególnych dzielnicach Warszawy

Usługi pogrzebowe w poszczególnych dzielnicach Warszawy

Warszawa jest miastem o największej liczbie ludności – zarówno dotyczy to stałego zamieszkania, jak i przepływu osób w dniach i godzinach roboczych. Ze względu na ilość firm, oferujących wiele miejsc pracy, przyjeżdżają lub dojeżdżają do niej codziennie ludzie z miejscowości odległych nieraz od kilkadziesiąt kilometrów. Inna sprawa, że Warszawa jest miastem tak rozległym, że przejechanie z jej jednego końca do drugiego zabiera wiele czasu. Miasta o tak dużej powierzchni oraz tak dużym zaludnieniu muszą dokładać wszelkich starań, aby zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do wszystkich niezbędnych usług. Dotyczy to także usług pogrzebowych.

Lewobrzeżna Warszawa, do której przynależą m.in. takie dzielnice, jak Wola, Mokotów, Bemowo czy też Ursynów różnią się między sobą choćby zaludnieniem. Najwięcej osób mieszka w dzielnicy Mokotów. Z pewnością jednym z powodów, które sprawiły, że wybrali właśnie taką dzielnicę jako swoje miejsce do życia, jest fakt, że Mokotów jest zielonymi płucami Warszawy – na jej terenie mieści się bowiem wiele zieleni oraz miejsc rekreacyjnych – takich, jak chociażby Pole Mokotowskie czyli jeden z ulubionych parków wielu warszawiaków. Usługi pogrzebowe na terenie tych dzielnic świadczy zakład pogrzebowy Cerber.

warszawa

Historia poszczególnych dzielnic

Wola to jedna z tych dzielnic Warszawy, w których bardzo mocno odbija się historia dotycząca nie tylko stolicy, ale i całej Polski. Właśnie na terenie dzielnicy Wola znajduje się 11 cmentarzy – z czego dwa ewangelickie, dwa muzułmańskie, jeden żydowski, jeden prawosławny, jeden mariawicki, jeden karaimski, jeden wojskowy, jeden zabytkowy (zwany Starymi Powązkami) oraz jeden rzymskokatolicki. Taka lokalizacja cmentarzy pozwala na poznanie kultury tych różnych grup wyznaniowych bez udawania się w dalekie wycieczki. Choć na większości z tych cmentarzy pogrzeby odbywają się sporadycznie, ale jednak zdarzają się. Wtedy jest też możliwość przekonania się o różnorodności usług pogrzebowych w czasie uroczystości pogrzebowych różnych religii.

W dzielnicy Bemowo skupiły się instytucje związane z wojskiem – między innymi lotnisko. Znajduje się tu jednak także urokliwy leśny park, chętnie odwiedzany przez mieszkańców. Jeśli chodzi o pogrzeby, organizuje je tam Heronzakład pogrzebowy Bemowo.
Ursynów przez wiele lat był osiedlem typu sypialnia, ale w ostatnich latach jego mieszkańcy mogą korzystać z większej liczby atrakcji – między innymi dzięki instytucjom kulturalnym oraz centrom handlowym. Na terenie dzielnicy Ursynów znajduje się także rezerwat Las Kabacki, który – choć jest terenem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Warszawy jako teren spacerowy – kryje też w sobie tajemnicę ostatnich chwil pasażerów feralnego lotu LO 5055. Samolot lecący z Nowego Jorku po awarii silników rozbił się przy podejściu do lądowania. Miejsce tej katastrofy upamiętnia pomnik wśród drzew.

To tylko niektóre z faktów, które kryją w sobie księgi historyczne tych dzielnic Warszawy. Wiadomo jednak, że nie tylko Bemowo, Mokotów, Wola czy Ursynów są kopalnią ciekawostek. Także zakłady pogrzebowe – zwłaszcza te najstarsze działające na terenie Warszawy – przechowują pewnie pamięć o ważnych mieszkańcach Stolicy, których już nie ma wśród żywych. Ważne, aby nawet najdrobniejsze okruchy wspomnień zachować dla potomnych, zanim będzie za późno…0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Warszawa ma bardzo ciekawą historię – dziekuję za przybliżenie jej aspektu związanego z branżą pogrzebową.

wszystkie dzielnice Warszawy

na tej stronie – adres w komentarzu są opinie i opisy dotyczące wszystkich zakładów pogrzebowych w Warszawie i to z podziałem na dzielnice. Ktoś wykonał tytaniczna pracę.

Praga i Targówek
3 lat temu

Na Pradze i Targówku ten zakład pogrzebowy jest najpopularniejszy. Mieszkam na Bródnie i widzę co chwile ich karawany i to – jakie !