Biała dzielnica Warszawy: pogrzeby na Bielanach, jak u dawnych Kamedułów

Biała dzielnica Warszawy: pogrzeby na Bielanach, jak u dawnych Kamedułów

Nie jest tajemnicą, że jedna z 18 dzielnic – jednostek pomocniczych miasta Warszawy, to dzielnica o nazwie Bielany, która nazwę zawdzięcza białym ubiorom zakonu kamedułów sprowadzonych do Krakowa dzięki zapisom Sebastiana Lubomirskiego w XVII wieku. W sto lat później część z nich stopniowo przybyła do Warszawy zakładając Bielany Warszawskie.  Dawniej krążyły legendy, że kameduli to zakonnicy nieustannie obcujący zarazem ze śmiercią jak i  wiecznością. Mawiano tak ze względu na liczne krypty z ciałami zakonników oraz ze względu, że przy każdym spotkaniu pozdrawiają się słowami „memento mori”. Czasem mawiano nawet, że zamiast w łóżkach śpią w trumnach.

Kiedy mowa o Bielanach, które dzielą się na liczne obszary ( czasem znacznie od siebie oddalone): Huta, Las Bielański, Marymont-Kaskada, Chomiczówka, Marymont-Ruda, Młociny, Piaski, Placówka, Radiowo, Stare Bielany, Słodowiec, Wawrzyszew, Wólka Węglowa, Wrzeciono, nie sposób nie brać pod uwagę jej bogatej historii i zabytków sakralnych. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, pw. św. Józefa i św. Ambrożego, zabudowania klasztorne i 13 domków pustelniczych – Eremy. Na terenie Bielan funkcjonuje też jeden z największych cmentarzy tj. Cmentarz komunalny Północny 7, którego kancelaria mieści się od wielu lat przy ul. Wóycickiego 14.

Bielany to dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta kojarząca się wielu mieszkańcom stolicy z firmami świadczącymi usługi pogrzebowe i cmentarne. Mieszkańcy dzielnicy w liczbie odpowiadającej średniej wielkości miastu, bo jest to około 115 tysięcy osób, na każdym kroku spotykają się z firmami usługowymi. Pozostałości po zakonie kamedułów są symbolem tego, że dawny duch dzielnicy bielańskiej nie przeminął a jej mieszkańcy mogą liczyć na solidne wsparcie w kwestii rozmaitych sakramentów i usług organizowanych na cmentarzu. Zarówno usługi pogrzebowe jak i opieka nad grobami, to sektor który jest licznie reprezentowany przez lokalne firmy. Jedną z bardziej doświadczonych i wyróżniających się na warszawskim rynku usług pogrzebowych jest z pewnością firma pogrzebowa, którą odnajdziemy pod adresem Gwiaździsta 17, 01-651 Warszawa. Ten adres, i ważny punkt na mapie Bielan to biuro zakładu pogrzebowego Nekropolis. Biuro mieści się na terenie parafii św. Rafała i Brata Alberta na Warszawskich Bielanach, na których każdy z mieszkańców Bialan otrzyma należną pomoc w chwilach żałoby.5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan W.
Jan W.
5 lat temu

Witam, znam ta firmę, faktycznie to chyba bracia prowadzą więc dobrze trafiliście z artykułem 😉 Zupełnie poważnie to bardzo porządni ludzie, co za tym idzie i firma jest godna polecania. Pozdrawiam

Kryspin
Kryspin
4 lat temu

PO czym tu pisać, lepiej żyć i cieszyć się życiem a p[o śmierci to już nie nasze zmartwienie…

Szymon
Szymon
4 lat temu

Kryspin – a ja się nie zgadzam, lepiej rozmawiać z bliskimi o wszystkim. dobrze że o tym piszą bo co sam weźmiesz łopatę i zrobisz trumnę ? Ważne żeby nie zdarli z rodziny i zrobi.i to tak żeby móc powspominać w razie czego i ciebie i mnie jak przyjdzie czas. Tyle..

tu są wszystkie firmy

Witam pod tym adresem są wszystkie firmy pogrzebowe z Warszawy.

Polecam Iredar
3 miesięcy temu

Ja polecam Iredar na Marymoncie na Bielanach, zaraz obok szpitala bielańskiego mają biuro.

strona firmy Iredar Bielany - Marymont

Na Bielanach na Marymoncie to faktycznie od lat biuro ma Zakład Pogrzebowy Iredar przy samym szpitalu, to jest ich strona ale chyba w serwisie branżowym ja w każdym razie tam dzwoniłem jak zławiałem sprawy.