Śmierć bliskiej osoby – co zrobić krok po kroku
Śmierć bliskiej osoby to zawsze ogromna tragedia. Niestety każda taka śmierć łączy się nie tylko z wielkim smutkiem i bólem, ale także z koniecznością załatwienia wielu urzędniczych formalności. W tym także organizacji pogrzebu.
1. Śmierć w domu
Jeśli zgon nastąpił w domu w pierwszej kolejności należy zawiadomić pogotowie. Do domu przyjedzie lekarz, który będzie musiał formalnie stwierdzić zgon. Lekarz wystawi następnie kartę zgonu. Karta zgonu to niezwykle ważny dokument. To właśnie na jej podstawie zakład pogrzebowy będzie mógł zabrać ciało.
2. Urząd Stanu Cywilnego
Kolejnym krokiem jest powiadomienie o zgonie Urzędu Stanu Cywilnego. Termin powiadomienia urzędu to 3 dni. Inaczej jest w przypadku jeśli do zgonu dojdzie w szpitalu. Wówczas to właśnie szpital zawiadamia Urząd Stanu Cywilnego. Jeśli jednak do zgonu doszło w domu wówczas do USC udać należy się z odpowiednimi dokumentami. Jest to karta zgonu, dowód osobisty zmarłego oraz wniosek o wydanie aktu zgonu. Po uzyskaniu aktu zgonu rozpocząć można przygotowania do pogrzebu.
3. Organizacja pogrzebu
Pogrzebem oczywiście zajmie się wybrany przez nas zakład pogrzebowy. Trzeba wiedzieć, że usługi pogrzebowe oferowane przez tego typu zakłady jest bardzo szeroka. Przyjdzie nam zatem ustalić bardzo wiele szczegółów. Choćby to czy ma być to pochówek ciała czy być może kremacja. Wszelki zakres tego typu usług poznać można na stronach internetowych zakładów, np.
tarnobrzeg.centrumpogrzebowe24.pl. Zakłady pogrzebowe oferują także szersze usługi, nie tylko związane konkretnie z pochówkiem. Mogą być to takie usługi jak transport uczestników pogrzebu czy przygotowanie garderoby dla zmarłego.
4. Zasiłek pogrzebowy
W tracie organizacji uroczystości pogrzebowych nie można zapomnieć także o wystąpieniu o zasiłek pogrzebowy. W tym celu udać się należy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam przedstawić należy odpowiednie dokumenty takie jak wniosek o wypłatę zasiłku, odpis aktu zgonu, rachunki przedstawiające poniesione koszty pogrzebu oraz dokument potwierdzający pokrewieństwo lub powinowactwo.
Po kolei, telefon do zakładu, u nas osobiście do księdza trzeba iść bo oni prowadza cmentarz a potem do kamieniarza…