Historia Cmentarza Powązkowskiego

Historia Cmentarza Powązkowskiego

Cmentarz na Powązkach został założony 4 listopada 1792 roku i był początkowo przeznaczony jedynie dla zmarłych żołnierzy rosyjskich. Wszystko zmieniło się po I wojnie światowej, ponieważ było bardzo dużo ofiar i trzeba było gdzieś je chować.

Historia cmentarza

Nekropolia przeszła pod zarząd garnizonu niemieckiego w momencie, gdy wojska niemieckie zajęły Warszawę. Poległych żołnierzy niemieckich zaczęto grzebać w północno-zachodniej części cmentarza. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na ścianie kwatery umieszczono 205 brązowych tabliczek, na których były wypisane nazwiska powstańców walczących o niezależność i niepodległość naszego kraju. Na terenie cmentarza wymurowane zostały także katakumby, w których mieli spoczywać możni ludzie. W katakumbach znajdują się ciała takich osobistości jak: Hugo Kołłątaj, Dominik Merlini, Czesław Niemen, Edward Hartwig oraz Michał Poniatowski. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Powązki były przez długi czas jedynym cmentarzem w Warszawie. Byli tu grzebani zarówno wielcy, jak i mali obywatele stolicy. Bez wątpienia wszyscy z nich tworzyli historię narodu polskiego oraz miasta. Pochowani są tam żołnierze powstań narodowych, działacze niepodległościowi, artyści, a także wybitni pisarze. W 1925 roku została założona Aleja Zasłużonych, gdzie również spoczęła część wybitnych ludzi. Powierzchnia cmentarza wynosiła początkowo 2 ha, ale terytorium było systematycznie powiększane, a dzisiaj wynosi aż 43 ha. Warto mieć na uwadze, że Powązki przetrwały całą II Wojnę Światową, natomiast reszta miasta została doszczętnie zniszczona.

Kto jest pochowany na cmentarzu?

Warto też wspomnieć o Społecznym Komitecie Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek, który został założony w 1974 roku przez Jerzego Waldorffa. Komitet zrzesza doświadczonych działaczy oraz fachowców, którzy zajmują się prowadzeniem działań konserwacyjnych. Pamięć o zmarłych jest bardzo ważna, dlatego nie można zapomnieć o odwiedzaniu swoich bliskich po śmierci. Na Powązkach każdego roku w dzień Wszystkich Świętych odbywa się kwesta, którą prowadzą czołowi artyści ze sceny warszawskiej oraz osoby znane z mediów telewizyjnych. Warto dodać, że na Cmentarzu Powązkowskim pochowano już ponad milion osób. Obecnie cmentarz zajmuje prawie tylko samo miejsca co cała powierzchnia Watykanu. Można śmiało powiedzieć, że jedną z najważniejszych polskich nekropolii jest Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Spoczywa tam bardzo dużo osób, które zapisały się na kartach polskiej historii narodowej. Warto dodać, że w czasie okupacji działała tu armia krajowa.



5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermes
2 lat temu

Jeden z bardziej imponujących cmentarzy w Polsce, zaraz po cmentarzu komunalnym w Szczecinie 🙂

Stare Powązki i Cmentarz Wojskowy

Bardzo ciekawy wpis, na stronie Herona można przeczytać o cmentarzu na Powązkach jeszcze więcej.

Cmentarz Powązki
2 lat temu

Bardzo ciekawe informacje na temat cmentarze. Więcej o tym można przeczytać na stronie zakładu pogrzebowego Koperski.

Dom pogrzebowy na Powązkach
Dom pogrzebowy na Powązkach
2 lat temu

Na powązkach jest dom pogrzebowy Koperski – polecam ta firmę.

Serwis www - Przewóz Zwłok

Na naszym serwisie przewozzwlok.com.pl jest dużo informacji na temat przewozów zwłok z zagranicy do Polski – zapraszam serdecznie