Oprawa pogrzebu – na jakie usługi warto się zdecydować?

Oprawa pogrzebu – na jakie usługi warto się zdecydować?

Oprawa pogrzebu jest istotnym elementem całej ceremonii ostatniego pożegnania. Rodziny pragną zorganizować ostatnie pożegnanie z szacunkiem i godnością. Zakład pogrzebowy Cerber w Warszawie oferuje usługi, które nadają ceremonii pogrzebowej bardziej podniosłego charakteru. Jaka oprawa pogrzebu jest najlepsza? 

Oprawa pogrzebu -muzyka

Muzyka potrafi trafniej od słów wyrazić nasze emocje. Muzyka na żywo lub odtworzona w trakcie ceremonii, nadaje ogromnej podniosłości. W zależności od formy pogrzeb, rodziny najczęściej wybierają utwory religijne lub świeckie. Muzyka na żywo jest bardziej wymowna i zdecydowanie bardziej emocjonalna. Minusem muzyki na żywo jest ograniczona liczba utworów. Decydując się na odtwarzanie muzyki ze sprzętu grającego, najbliżsi mogą zdecydować się na ulubiony utwór swojego bliskiego. W ten sposób można oddać Zmarłemu cześć i pokazać, jak bliski był dla nas ważny. 

Oprawa pogrzebu – kwiaty

W trakcie organizacji pogrzebu, kwiaty wydają się najmniej istotnym elementem pogrzebu. Wieńce i wiązanki są jednak nierozerwalną częścią pogrzebu, jest to w końcu symbol pożegnania. Każdy kwiat i kolor niosą ze sobą pewną symbolikę. Niektóre kwiaty odpowiedniejsze są na grób młodej osoby, a inne z kolei będą bardziej wymowne dla osoby dojrzałej. Dlatego wybierając wieniec lub wiązankę nie można bagatelizować barw. Pracownicy zakładu pogrzebowego Cerber w Warszawie doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie należy tworzyć kompozycje florystyczne, aby zawsze były adekwatne do sytuacji.

Jakie kwiaty na grób?

Sztuczne kwiaty często kuszą swoją trwałością, ale według zasad savoir-vivre, nie są adekwatne do ceremonii ostatniego pożegnania. Nie należy jednak zbytnio przejmować się odgórnymi zasadami. Liczą się bowiem nasze intencje. Niektóre kwiaty symbolizują radość i szczęście, w takiej sytuacji nie powinno się ich składać na grobie. Od każdej zasady istnieje jednak wyjątek. Jak wcześniej zostało wspomniane – liczą się nasze intencje. Dlatego przyniesienie na grób słoneczników, wiedząc, że były to ulubione kwiaty Zmarłego, nie powinno być absolutnie postrzegane jako nietakt. 

O kwiatach ciętych na grób można przeczytać również w tym artykule – Jakie kwiaty do wazonu na cmentarz?

Oprawa pogrzebu w postaci kwiatów i muzyki nie są elementami obowiązkowymi. Wszystko bowiem zawsze zależy od indywidualnych preferencji rodziny. I chociaż oprawę można urozmaicić o wiele innych dodatkowych elementów, to oprawa w postaci muzyki i florystyki nada całej uroczystości odpowiedniej podniosłości.1 komentarz na “Oprawa pogrzebu – na jakie usługi warto się zdecydować?”

  • To prawda, oprawa pogrzebu jest bardzo ważna. Nie wyobrażam sobie pogrzebu bez muzyki. Ona nadaje całej ceremonii jeszcze godniejszego wydźwięku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *