Nowatorski pochówek z kremacją

Nowatorski pochówek z kremacją

Jak powiedziała Wisława Szymborska w jednym ze swych wierszy: „zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny”. Uznając wielkość tych słów należy być przygotowanym na odejście bliskich i już zawczasu wybrać rodzaj pochówku. W ostatnich pięciu latach coraz popularniejszy jest pochówek połączony z kremowaniem zwłok. W tym artykule omówię wszelkie aspekty związane z kremacją zwłok i cennikiem tych usług. Pogrzeby tradycyjne oraz z kremacją oferuje zakladpogrzebowyolimp.pl.

Pogrzeby z kremowaniem – wstęp

Usługi pogrzebowe z kremacją, czyli paleniem zwłok nieboszczyka są zazwyczaj droższe od klasycznego pochówku ciała. Wynika to z tego, że do pogrzebu należy doliczyć koszt spalenia zwłok. Koszty zmniejszają się jednak przy kwestii trumien gdyż dokonując pochówku z kremacją potrzebujemy jedynie niewielkiej urny, w którą wsypiemy prochy zmarłego zaś przy pochówku tradycyjnym trumna pochłania spore sumy. Usługi pogrzebowe z kremowaniem zwłok podzielić należy na kilka etapów, które omówię wnikając w ich strukturę cenową.

Odbiór i przygotowanie ciała

Pierwszy etap jest tu podobny do klasycznego pochówku. Zakład pogrzebowy odbiera ciało z miejsca śmierci nieboszczyka (domu bądź szpitala) i nalicza sobie ilość kilometrów za które pobiera odpowiednią opłatę. Zazwyczaj za przewóz nalicza się około czterystu złotych.

Następnie ciało jest przygotowywane do kremacji. Palenie ciała w piecu kremacyjnym kosztuje około pięciuset złotych. Niektóre zakłady pogrzebowe oferują darmowe nagrania z ceremonii palenia zwłok. Łącznie więc cena tego etapu pochówku nie powinna przekroczyć tysiąca złotych.

usługi pogrzebowe

Wybór urny

Kolejnym krokiem podejmowanym w ceremonii jest wsypanie prochów zmarłego do urny. Wybór urny zależy od wyznania, preferencji estetycznych oraz ilości prochów pozostałych po nieboszczyku. Przykładowo dla zmarłych wyznania katolickiego dostępne są wspaniałe urny wyznaniowe w różnych wariantach kolorystycznych z dużym krzyżem zdobiącym dekiel. Podkreśla to przywiązanie zmarłego do religii i jest wysublimowanym dodatkiem upiększającym ceremonię pogrzebową. Warianty kolorystyczne dostępne są w barwach od złotej do ciemnoczarnej i brunatnej. Dla osób zamożnych dostępne są też urny ze szczerego złota bądź srebra. Pomimo licznych kontrowersji wokół takiego rozwiązania, niektórzy zamożni przedstawiciele świata biznesu chcą by ich szczątki przebywały w szczerozłotej urnie.

Dla osób wyznania mojżeszowego (Żydów) dostępne są wspaniałe urny z wizerunkiem Gwiazdy Dawida lub postaci Abrahama. Zamiast krzyża w tych modelach na dekielku umieszczono niewielką menorę (siedmioramienny świecznik – symbol religii judaizmu).

Jak więc widzimy pochówek z kremacją zwłok staje się coraz popularniejszy, a firmy pogrzebowe zapewniają ostatnie pożegnanie w wielu wariantach wyznaniowych.5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
polecam in memento
1 rok temu

Mieszkamy pod Wrocławiem w Trzebnicy i wszystko zorganizował nam zakład pogrzebowy in-memento, pozdrawiam

ja polecam tą firmę

Witam, u nas w Tychach piękne pogrzeby kremacyjne robi firma z Wartogłowca – Calia, byliśmy bardzo zadowoleni – polecam!