Pogrzeb tradycyjny a kremacja zwłok

Pogrzeb tradycyjny a kremacja zwłok

Utrata bliskiej osoby to bez wątpienia jedno z najcięższych momentów, jakich doświadczyć może człowiek. Zorganizowanie pochówku nie jest więc wówczas łatwe, szczególnie gdy całe wydarzenie wiąże się nie tylko z bólem i smutkiem, ale niejednokrotnie również z szokiem lub traumą. Usługi pogrzebowe, które oferuje dzisiejszy rynek, są jednak na tyle kompleksowe, że pomagają w załatwieniu niemal wszystkich spraw i proponują bardzo szeroki zakres możliwości, w tym także coraz popularniejszą kremację zwłok.

Tradycyjny pogrzeb, który wciąż pozostaje najpowszechniejszą formą pochówku w naszym kraju, polega na umieszczeniu zwłok osoby zmarłej w trumnie, którą następnie chowa się do grobu. Wcześniej oczywiście ciało zostaje do tego przygotowane w odpowiedni sposób wedle życzenia rodziny. Usługi pogrzebowe obejmują również dobór trumny, których rodzajów dzisiejszy rynek oferuje naprawdę sporo, a także transport czy odpowiednią oprawę uroczystości przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu.

pogrzeb

Przebieg kremacji wygląda nieco inaczej, ponieważ dochodzi tu do spopielenia zwłok. Ciało zmarłego zostaje umieszczone w trumnie, jednak różni się ona nieco od tych wykorzystywanych w tradycyjnym pogrzebie, m.in. ze względu na materiały, z których została wykonana. Skrzynie tego typu muszą być bowiem drewniane i pozbawione elementów metalowych czy lakierowanych – tak, aby po umieszczeniu całości w piecu kremacyjnym, w których temperatura wynosi kilkaset stopni, nie było problemu ze spaleniem. Powstałe wskutek kremacji prochy zostają umieszczone w wybranej wcześniej urnie. Tu również istnieje szeroki wybór form, choć ich koszt jest z reguły znacznie niższy od cen trumien. Warto dodać, że rodzina zmarłego ma możliwość zdecydowania, czy chce brać udział w kremacji. Usługi pogrzebowe często proponują zorganizowanie kameralnej ceremonii w krematorium, podczas której można się np. pomodlić.

Procedura postępowania z urną z prochami jest w zasadzie identyczna, jak w przypadku trumny zawierającej ciało. W obu przypadkach polskie prawo nakazuje dokonania pochówku na cmentarzu – można to zrobić w grobie lub w kolumbarium. W tym momencie obie formy pogrzebu przebiegają niemal identycznie. To, jak dokładnie zostanie zorganizowany pochówek, zależy od tego, na jakie usługi pogrzebowe zdecyduje się rodzina. Firmy branży funeralnej (np zakład pogrzebowy Olimp z Wrocławia) oferują m.in. oprawy muzyczne i fotograficzne, rejestrację wideo czy dekorację roślinną. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach usługi pogrzebowe obejmować powinny również pomoc z załatwieniu wszystkich formalności prawno-urzędowych.5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pogrzeby w Krakowie
3 lat temu

W Krakowie co drugi pogrzeb który organizujemy jest ceremonia urnową i inne firmy też zauważyły wzrost kremacji podczas pandemii COVID.

Łukasz K.
3 lat temu

Kolego masz rację, u nas na Mazowszu w zasadzie jest podobnie i obserwuje się wzrost kremacji – z reszta dlatego tez przybywa krematoriów.