Pogrzeb wojskowy w Warszawie – jak go zorganizować?
Pogrzeby wojskowe to pogrzeby zarezerwowane dla wybranych osób, które są zasłużone dla Rzeczypospolitej Polskiej. Czym dokładnie są takie pochówki? Jak się odbywają? Jak urządzić pogrzeb wojskowy w Warszawie?
Czym jest pogrzeb wojskowy?
Pod pojęciem takim jak pogrzeb wojskowy znajduje się rodzaj pogrzebu, który odbywa się z asystą honorową Wojska Polskiego.
Pogrzeb wojskowy może być zorganizowany zarówno jako pogrzeb wyznaniowy, na przykład w religii katolickiej, jak i jako pogrzeb świecki. W pierwszym przypadku uroczystości przewodniczy kapelan wojskowy, natomiast w drugim mistrz ceremonii pogrzebowej.
Jeśli chodzi o pogrzeby wojskowe w Warszawie, są one głównie organizowane na Powązkach Wojskowych, ale również mogą odbywać się na innych cmentarzach.
Kiedy organizuje się pogrzeby wojskowe?
Pochówki z wojskową asystą honorową odbywają się w przypadku osób, które są z różnych powodów zasłużone dla Rzeczypospolitej Polskiej.
Dotyczy to między innymi:
– Osób odznaczonych Orderem Krzyża Wojskowego oraz Orderem Wojennym Virtuti Militari,
– Kombatantów i weteranów, którzy walczyli zarówno o niepodległość Polski, jak i poza jej granicami,
– Żołnierzy pozostających w czynnej służbie wojskowej,
– Żołnierzy zawodowych, którzy ukończyli swoją służbę,
– Zasłużonych pracowników wojska,
– Najwyższych władz państwowych.
Decyzję o wojskowej asyście honorowej podejmuje Dowódca Garnizonu. Bierze on wówczas pod uwagę informacje uzyskane od rodziny zmarłego, właściwych organów, dowódców i przewodniczących.
Pogrzeb wojskowy – jak przebiega?
W trakcie pogrzebu wojskowego uczestniczy asysta honorowa, na którą składają się żołnierze w mundurach oraz kapelan wojskowy w przypadku pogrzebów wyznaniowych.
Żołnierze mogą stanowić kompanię honorową, która niesie sztandar i wykonuje salwę honorową, czyli serię wystrzałów ślepą amunicją. Mogą być oni uczestnikami posterunku honorowego, nieść odznaczenia, ordery na poduszkach, wieńce, a także uczestniczyć w posłudze liturgicznej.
Również w takim pogrzebie uczestniczyć mogą orkiestra wojskowa, werbalista oraz trębacz.
Jak zorganizować pogrzeb wojskowy?
Organizacja pogrzebu wojskowego w Warszawie wymaga przejścia odpowiedniej procedury.
Aby Dowódca Garnizonu przydzielił asystę honorową na pogrzeb wojskowy, konieczne jest przekazanie do niego następujących dokumentów i przedmiotów:
– Wniosku o przydzielenie asysty honorowej,
– Aktu zgonu zmarłego,
– Dokumentów, które potwierdzają możliwość skorzystania z pogrzebu wojskowego, na przykład może być to legitymacja żołnierza zawodowego albo emeryta wojskowego,
– Informacji dotyczących przebiegu służby zmarłego – dotyczy żołnierzy zawodowych,
– Odznaczeń i legitymacji, które potwierdzają ich nadanie.
Aby łatwiej zorganizować pogrzeb z asystą honorową w Warszawie, najlepiej zdecydować się na pomoc sprawdzonego zakładu pogrzebowego.
Kompleksową obsługę w ramach organizacji pogrzebów wojskowych oferuje zakład pogrzebowy z Warszawy Heron, który posiada w tym zakresie duże doświadczenie.
Więcej informacji dotyczących organizacji pogrzebu wojskowego uzyskać można na stronie: https://heronpogrzeby.pl/pogrzeb-wojskowy/.
Ciekawy artykuł, podobał mi się!