Historia pogrzebów w Polsce – Domy pogrzebowe w Polsce

Historia pogrzebów w Polsce – Domy pogrzebowe w Polsce

Przesądność towarzyszy Polakom od stuleci, a wiara w zabobony utrwaliła się w niektórych miejscach do dziś. W obawie przed utknięciem i błąkaniem się duszy zmarłego w świecie żywych, szczelnie zasłaniano lustra. Wierzono również, że jeżeli nie dokona się tej czynności, to w niedalekiej przyszłości może nadejść śmierć kolejnego członka rodziny. Wraz z ostatnim tchnieniem zatrzymywano zegary w całym domostwie  wyznaczając w ten sposób dokładny czas odejścia. Dziś dziwnym wydawać się może, że wówczas bezwzględnie zakazywano płaczu i ubolewania nad śmiercią bliskiej osoby tuż przy jego łożu. Te silnie negatywne emocje mogły bowiem tylko wydłużyć przejście zmarłego na drugą stronę. 

Dawniej o zbliżającym się pogrzebie można było przeczytać w prasie. Już w XIX wieku umieszczano nekrologi w gazetach . Co ciekawe, w tamtych czasach domy i zakłady pogrzebowe nie zajmowały się kompleksowym przygotowaniem zmarłego do ostatniej podróży. Zadanie, jakim było mycie i ubieranie zmarłego, przejmowała najbliższa rodzina.  Strój miał być odświętny bądź związany z wykonywanym zawodem. Do trumny wkładano obrazek ze świętym i różaniec, a nawet i drobne osobiste, ulubione przedmioty, które niegdyś należały do zmarłego. Tak przygotowaną osobę wynoszono w trumnie nogami do przodu, nie zapominając przy tym, żeby trzy razy zastukać trumną o próg. 

Gdzie dziś znaleźć interesujący nas dom pogrzebowy?

W obecnych czasach, może być nie do pomyślenia, aby samemu zadbać o zmarłego do pogrzebu. Silny ból i smutek po odejściu bliskiej osoby już wystarczająco odbijają się na człowieku i jego życiu. Na szczęście zaprezentowane firmy w serwisie Domy Pogrzebowe to domy i zakłady pogrzebowe wyróżniające się jakością obsługi oraz organizacją wyjątkowych uroczystości pożegnalnych. W szybki i komfortowy sposób odnajdziemy profesjonalny dom pogrzebowy w naszym mieście. Graficzne zaprezentowanie mapy Polski na głównej stronie witryny znacząco ułatwia poszukiwania. Strona przede wszystkim stawia na wygodę i umożliwienie sprawnego odnalezienia odpowiadającego nam domu pogrzebowego. 5 2 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
porównaj domy pogrzebowe z Białegostoku

Domy Pogrzebowe w Białymstoku – można znaleźć dokładnie opisane na stronie serwisu funer- to prosty sposób żeby porównać ich możliwości w jednym miejscu.