Zbrodnia w Buczy — burmistrz Pszczyny ogłasza żałobę
W dzień po odparciu Rosjan z Buczy świat zobaczył widok, który na stałe wyryje się w pamięci świata.
Zbrodnia w Buczy
Dokładnie 1 kwietnia burmistrz Buczy Anatolij Fiedoruk ogłosił wyzwolenie miasta. Po wkroczeniu wojsk ukraińskich oczom wszystkich ukazał się najgorszy możliwy koszmar. Sterta śmieci, stosy martwych zwierząt, krew i ciała, niewinnych mieszkańców miasta, które jeszcze przed wojną tętniło życiem, rodzinnymi domami, kolorowymi budynkami i zielonymi parkami. Widok tamtej Buczy na stałe zostanie wyparty przez ludobójstwo, którego dokonali Rosjanie.
Zdjęcia z Buczy obiegły Internet i nie dają ani chwili, aby o tym zapomnieć. Ciała ze związanymi rękoma białą szmatą i masowy grób, w których znaleziono około 300 niewinnych cywilów, którzy nie byli zagrożeniem dla nikogo, którzy nie byli gotowi na wojnę i ludzi, którzy byli bezbronni. Ostatnia tak masowa rzeź i największa masakra miała miejsce w 1995 roku w Srebrenicy. Ta historia nigdy nie miała zatoczyć koła, a taka zbrodnia nigdy nie powinna się powtórzyć. A jednak to wszystko dzieje się naprawdę, zamordowani zostają cywile, a rosyjskich zbrodniarz wypiera się wszystkiego.
Żałoba w Pszczynie
W związku z mordem na mieszkańcach partnerskiego miasta Bucza Burmistrz miasta Pszczyna Dariusz Skrobol ogłosił żałobę w dniach od 04 do 07 kwietnia. Na znak żałoby flaga zostanie opuszczona do połowy masztu budynku Urzędu Miejskiego w Pszczynie.
Straszna jest ta wojna! Niech wszyscy tragicznie zmarli spoczywają w pokoju.
To straszne że jeden człowiek drugiemu człowiekowi po tych wszystkich wojnach i tragediach może postępować w sposób tak bestialski.
Najgorsze to to że końca wojny nie widać! U nas w Niemodlinie też zapalaliśmy znicze na cmentarzu.
Podobno organizowana jest zbiórka worków na zwłoki, bo brakuje na Ukrainie. Warto pomóc chociaż tak.