Co odpisać na kondolencje?

Co odpisać na kondolencje?

Składanie kondolencji to bardzo wrażliwy i delikatny temat. Niewiele osób czuje się w takiej sytuacji komfortowo i bezpiecznie. Dotyczy to zarówno osób, które kondolencje składają, jak i bliskich zmarłego, którzy je przyjmują. W jaki sposób należy składać kondolencje? Jak je przyjmować?

Składanie kondolencji

Najbardziej naturalną metodą składania kondolencji osobom bliskim zmarłemu jest zrobienie tego w sposób bezpośredni. Po zakończeniu uroczystości pogrzebowej bądź na miejscu, którym będzie odbywać się stypa (na chwilę przed jej rozpoczęciem), podchodzimy do nich i mówimy kilka słów. Składane kondolencje powinny być krótkie i treściwe, należy unikać zbędnego lania wody oraz nadmiaru emocjonalności w wyrażanych słowach. Ryzykowne jest nadmierne pocieszanie żałobnika, a już na pewno ceremonia pogrzebowa nie jest odpowiednim miejscem na dawanie mu dobrych rad. Przykłady oraz porady dotyczące kondolencji można znaleźć tutaj.

Pośrednim, ale też często bardziej formalnym sposobem składania kondolencji jest forma pisemna. Najbardziej elegancja forma to wysłanie rodzinie zmarłego kwiatów wraz z odręcznie napisanym bilecikiem kondolencyjnym. Można też wysłać krótki list. Wiele osób decyduje się też na złożenie kondolencji przez wiadomość SMS, co w obecnych czasach przestaje być już nietaktem.

Jak odpowiedzieć na kondolencje

Osobiste odpowiadanie na kondolencje

W przypadku pierwszej z możliwości składania kondolencji – osobiście, np. po zakończeniu ceremonii pogrzebowej, konieczna jest natychmiastowa odpowiedź. Na szczęście, będąc w takiej sytuacji, nie trzeba wysilać się na wielkie słowa czy gesty. Często wystarczy delikatne skinienie głowy, chwilowe utrzymanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą czy podanie mu ręki. Jeśli potrafimy się na to zdobyć, możemy też dyskretnie się uśmiechnąć. Takiej sytuacji, jak pogrzeb bliskiej nam osoby, słowa nie są najważniejsze, często mogą wręcz spowodować wybuch negatywnych emocji. Jeśli jednak koniecznie chcemy coś odpowiedzieć na składane nam kondolencje, wystarczy proste „dziękuję” lub „doceniam to”. W przypadku mało znanych nam osób możemy też powiedzieć „dziękuję za przybycie”. Nikt nie powinien gniewać się na brak wylewności i potoku słów w takiej chwili.

Pisemne podziękowania za kondolencje

Sprawa wygląda trochę inaczej w sytuacji, gdy mamy odpisać na kondolencje złożone pośrednio. Przede wszystkim, mamy na to czas. Nie będzie nietaktem, jeśli zrobimy to nawet tydzień, bądź dwa po pogrzebie bliskiej osoby, gdy uda nam się pozbierać emocjonalnie, oraz zakończyć wszelkie formalności. Jeśli kondolencje zostały złożone odręcznie, musimy odpowiedzieć w taki sam sposób. Tu również liczy się prostota oraz zwięzłość. Jeśli chcielibyśmy uniknąć takiej samej odpowiedzi dla wszystkich, możemy odwołać się do konkretnej, składającej kondolencje, osoby. Wystarczy podać dotyczący jej szczegół, jak przyniesiona przez nią wiązanka, czy przebyta przez nią droga („Mam nadzieję, że dojechałeś bezpiecznie do Komornik”).

Jeśli otrzymaliśmy krótki SMS z kondolencjami, również odpowiadamy krótko i zwięźle („Dziękuję za kondolencje, wsparcie”).



5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments