Kremacja czy pochówek w trumnie?

Kremacja czy pochówek w trumnie?

Wraz z popularnością pochówków kremacyjnych, coraz więcej osób już za życia wyraża wolę, aby po śmierci ich ciała spopielić. Jasna i klarowna decyzja za życia pomaga najbliższej rodzinie w wypełnieniu woli swojego bliskiego. Nie wszyscy jednak chcą poruszać ten temat i kwestie organizacji pogrzebu pozostawiają swojej rodzinie. Bardzo często, kiedy śmierć już nadejdzie, bliscy zastanawiają się, jaka forma będzie bardziej odpowiednia – pochówek czy kremacja?

W związku z malejącą ilością miejsc na cmentarzach wiele osób nie ma możliwości podjęcia wyboru i decyduje się na spopielenie. Urna z prochami zajmuje o wiele mniej miejsca, dzięki temu rodzina ma możliwość pochowania swojego bliskiego na pobliskim cmentarzu. Jeśli jednak rodziny zdecydują się na pogrzeb w trumnie, może to wiązać się z pochowaniem bliskiego na oddalonym od ich miejsca zamieszkania cmentarzu.

Kremacja jest również tańsza. Cena urny jest w bardziej przystępnej cenie niż niejedna najzwyklejsza drewniana trumna o prostym kroju. Niestety, ten argument nie jest przeważający w każdym przypadku. Krematoria znajdują się w większych miastach, ale mieszkańcy mniejszych miast nie mają takiego łatwego dostępu do pogrzebów kremacyjnych. Wiąże się to z koniecznością transportu. To może wydłużyć okres pochówku oraz większych jego koszty.

Kremacja również przyśpiesza to, co jest nieuniknione – zamienienie ciała w popiół. Dzięki kremacji proces ten trwa około dwóch godzin, a przy pogrzebie z trumną, może trwać wiele lat. Właśnie ten aspekt higieniczny dla wielu osób jest przeważający. Niezależnie jednak od wszystkich za i przeciw zawsze należy wziąć pod uwagę ostatnią wolę zmarłego, w innym przypadku warto rozważyć te kwestie indywidualnie. Dostęp do najbliższego krematorium, dostępność miejsc na cmentarzu oraz możliwości finansowe mogą przeważyć o decyzji rodziny co do rodzaju pochówku.

Niezależnie od wyboru formy pochowania bliskiego, dobrze jest zdecydować się na zakład pogrzebowy, który w swojej ofercie ma możliwość zorganizowania zarówno pogrzebu urnowych, jak i z trumną. Jednym z takich zakładów pogrzebowych jest Zakład Pogrzebowy Kierpiec (strona zakładu), w którym doświadczeni pracownicy odpowiedzą na wszelkie pytania i postarają się pomóc w podjęciu najodpowiedniejszej decyzji.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ja kuba
Ja kuba
10 miesięcy temu

Według mnie teraz to jak ktoś nie ma jak pochować to musi się na kremacje zdecydować -więc wybór raczej z tych pozornych.