Kremacja czy pochówek w trumnie?

Kremacja czy pochówek w trumnie?

Wraz z popularnością pochówków kremacyjnych, coraz więcej osób już za życia wyraża wolę, aby po śmierci ich ciała spopielić. Jasna i klarowna decyzja za życia pomaga najbliższej rodzinie w wypełnieniu woli swojego bliskiego. Nie wszyscy jednak chcą poruszać ten temat i kwestie organizacji pogrzebu pozostawiają swojej rodzinie. Bardzo często, kiedy śmierć już nadejdzie, bliscy zastanawiają się, jaka forma będzie bardziej odpowiednia – pochówek czy kremacja?

W związku z malejącą ilością miejsc na cmentarzach wiele osób nie ma możliwości podjęcia wyboru i decyduje się na spopielenie. Urna z prochami zajmuje o wiele mniej miejsca, dzięki temu rodzina ma możliwość pochowania swojego bliskiego na pobliskim cmentarzu. Jeśli jednak rodziny zdecydują się na pogrzeb w trumnie, może to wiązać się z pochowaniem bliskiego na oddalonym od ich miejsca zamieszkania cmentarzu.

Kremacja jest również tańsza. Cena urny jest w bardziej przystępnej cenie niż niejedna najzwyklejsza drewniana trumna o prostym kroju. Niestety, ten argument nie jest przeważający w każdym przypadku. Krematoria znajdują się w większych miastach, ale mieszkańcy mniejszych miast nie mają takiego łatwego dostępu do pogrzebów kremacyjnych. Wiąże się to z koniecznością transportu. To może wydłużyć okres pochówku oraz większych jego koszty.

Kremacja również przyśpiesza to, co jest nieuniknione – zamienienie ciała w popiół. Dzięki kremacji proces ten trwa około dwóch godzin, a przy pogrzebie z trumną, może trwać wiele lat. Właśnie ten aspekt higieniczny dla wielu osób jest przeważający. Niezależnie jednak od wszystkich za i przeciw zawsze należy wziąć pod uwagę ostatnią wolę zmarłego, w innym przypadku warto rozważyć te kwestie indywidualnie. Dostęp do najbliższego krematorium, dostępność miejsc na cmentarzu oraz możliwości finansowe mogą przeważyć o decyzji rodziny co do rodzaju pochówku.

Niezależnie od wyboru formy pochowania bliskiego, dobrze jest zdecydować się na zakład pogrzebowy, który w swojej ofercie ma możliwość zorganizowania zarówno pogrzebu urnowych, jak i z trumną. Jednym z takich zakładów pogrzebowych jest Zakład Pogrzebowy Kierpiec (strona zakładu), w którym doświadczeni pracownicy odpowiedzą na wszelkie pytania i postarają się pomóc w podjęciu najodpowiedniejszej decyzji.0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ja kuba
Ja kuba
3 lat temu

Według mnie teraz to jak ktoś nie ma jak pochować to musi się na kremacje zdecydować -więc wybór raczej z tych pozornych.