Organizacja pogrzebu – jakie usługi pogrzebowe może wykonać zakład pogrzebowy?

Organizacja pogrzebu – jakie usługi pogrzebowe może wykonać zakład pogrzebowy?

Wiele osób, którym dane było na zawsze żegnać się z najbliższymi, uważa, że w śmierci członków rodziny i przyjaciół najtrudniejszy jest pogrzeb – wszyscy chcą go mieć jak najszybciej za sobą. Aby przygotować pogrzeb godny, na miarę naszych możliwości finansowych a przede wszystkim zrobić to sprawnie i zgodnie z procedurami najlepiej zatrudnić dobry zakład pogrzebowy, który oferuje szerokie, kompleksowe usługi pogrzebowe.

Formalności urzędowe – co zakład pogrzebowy może załatwić w imieniu rodziny?

Po zgłoszeniu zgonu pierwszą rzeczą jest eksportacja ciała do przechowalni. Kolejną – zdobycie dwóch dokumentów: aktu lekarskiego potwierdzającego zgon oraz aktu zgonu USC. Akt lekarski czasem można otrzymać dopiero następnego dnia i trzeba się niejednokrotnie fatygować do odległego szpitala czy przychodni. Z tym aktem trzeba pójść do USC po wydanie aktu zgonu. Dopiero teraz można przystąpić do dalszych czynności urzędowych i organizacyjnych.

Działając z upoważnienia rodziny zakład pogrzebowy może załatwić zasiłek z ZUS (KRUS, MSWiA, MON). Większość firm świadczących usługi pogrzebowe do czasu wypłaty zasiłku kredytuje wszelkie zakupy i inne usługi – rozliczenie następuje po pogrzebie; jeśli koszty pochówku były niższe od kwoty zasiłku zakład pogrzebowy różnicę wypłaca rodzinie Zmarłego.

Pracownicy firmy mogą również załatwić formalności w administracji cmentarza oraz na plebani, jeśli pogrzeb ma mieć charakter religijny.

Jakie usług pogrzebowe należy zamówić?

Pogrzeb, a szczególnie oprawa uroczystości oraz jakość i rodzaj akcesoriów mogą być skromniejsze lub bardziej wystawne – wszystko zależy od zamawiającego usługę, a czasem od ostatniej woli Zmarłego.

Do organizacji pochówku niezbędne są:
• Wybór cmentarza i przygotowanie miejsca pochówku,
• Przygotowanie ciała (mycie, balsamacja, ubieranie, kremacja),
• Zakup trumny lub urny, krzyża, tabliczki,
• Druk nekrologów,
• Transport ciała i żałobników.

Dodatkowo często zamawiane są:
• Oprawa kwiatowa, muzyczna, filmowa,
• Ustalenie terminu mszy, transport księdza,
• Organizacja stypy,
• Mowa pożegnalna w wykonaniu mistrza ceremonii.4 komentarzy na “Organizacja pogrzebu – jakie usługi pogrzebowe może wykonać zakład pogrzebowy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *