Ból po stracie, czy można sobie z nim poradzić?

Ból po stracie, czy można sobie z nim poradzić?

Śmierć ukochanej osoby jest wyjątkowo trudnym czasem w życiu każdego człowieka. Odejście bliskiego nierozerwalnie wiążę z końcem pewnego rozdziału w życiu. To koniec wspólnych rozmów, zwierzeń, spacerów, chwil dobrych i złych. Pozostajemy sami i zostaje pytanie, czy poradzimy sobie w tej nowej rzeczywistości. 

Organizacja pogrzebu wyjątkowego

Zorganizowanie pogrzebu to obowiązek każdego z nas. Jest to konieczność podyktowana literą prawa, ale również ogromnie symboliczny moment. Do uroczystości pogrzebowej można podejść w sposób wyjątkowy i osobisty. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie pewnych elementów, które pokażą pasją i zamiłowanie Twojego bliskiego. Jeśli osoba zmarła lubiła malować, łowić ryby, skakać na spadochronie lub wspinać się w górach, można niektóre elementy umieścić przy urnie lub trumnie. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie zdjęcia pamiątkowego, które wszystkim uczestnikom pogrzebu, jaka była osoba Zmarła. Zamiast zdjęcia portretowego można wybrać zdjęcie z wycieczki górskiej lub autoportret, który wykonał Zmarły lub Zmarła za życia. Bardzo popularne jest również umieszczanie zdjęć przedstawiających naszego bliskiego, kiedy był młody i pełny sił. Dzięki temu więcej osób zapamięta drugiego człowieka z tego dobrego okresu w życiu, a nie w momencie, kiedy był schorowany. 

Sposobów na sprawienie, aby pogrzeb był wyjątkowy, jest bardzo dużo. Dom pogrzebowy Nekropolis w Wyszkowie dba również o takie szczegóły jak oprawa florystyczna i muzyczna. Dlatego w trakcie uroczystości pogrzebowej może zostać zagrana ulubiona piosenka, a w wieńcach będą wkomponowane kwiaty, które Zmarły najbardziej lubił. 

Żałoba musi mieć swój czas 

Zorganizowanie pięknego pogrzebu jest bardzo ważne. Pozwoli rodzinie oddać szacunek i pokazać swoją miłość, troskę i zaangażowanie. Jednak sama uroczystość pogrzebu nie sprawi, że rany po stracie się zagoją. Żałoba potrzebuje czasu, aby wszystko mogło wrócić do normy. Nie można jej poganiać lub sztucznie tuszować uśmiechem. W tym trudnym momencie warto sobie pozwolić na łzy, smutek, samotność, ale i nie warto odtrącać pomocy i wsparcia swoich bliskich. 

Czas leczy rany 

Powiedzenie, że czas leczy rany, brzmi sztampowo i okrutnie. Chociaż życie nigdy nie będzie takie same, to powoli smutne wspomnienia zostają zastąpione tymi radosnymi. Nasz umysł wypełniają obrazy wspólnych chwil, śmiechu i radości. Lata choroby i smutku powoli blakną, chociaż na zawsze pozostaną w pamięci, to z każdym rokiem będą coraz mniej wyraźne. 

Sposoby upamiętnienia Zmarłego 

Wspólne wspominanie z bliskimi Osoby Zmarłej, oglądanie zdjęć i odwiedzanie grobu to jeden ze sposobów, który pozwoli upamiętnić nam osobę Zmarłą. Jednak sposób jest o wiele więcej. Niektórzy decydują się na zakup dedykowanej ławeczki w parku (jeśli Osoba Zmarła za życia lubiła dany park), inni decydują się na wpłaty charytatywne, a jeszcze inni kontynuują pasję lub spełniają marzenia, o których mówił zawsze Zmarły. Ciekawe sposoby na upamiętnienie Osoby Zmarłej można przeczytać również w artykule: Nie tylko kwiaty – jak upamiętnić bliską osobę?

Czas działa w tej sytuacji na naszą korzyść. Zabierze ból i cierpienie, ale nie odbierze miłości i wspomnień. 5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
2 lat temu

Niesamowicie inspirujący i ciekawy artykuł.