Jakich formalności należy dopełnić przed pogrzebem?
Niezależnie od okoliczności, śmierć zawsze jest ciosem dla Rodziny zmarłego. Pogrążeni w żalu najbliżsi, oprócz bólu, będą musieli zmierzyć się również z formalnościami pogrzebowymi.
Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, jest wystawienie karty zgonu. Jeżeli bliski zmarł w szpitalu, wystawi ją ordynator oddziału. W innym przypadku zobligowany do tego będzie wezwany lekarz rodzinny (w dni powszednie) lub lekarz pogotowia rodzinnego (po godzinach pracy przychodni lub w dni wolne od pracy).
Akt zgonu
Na podstawie karty zgonu wystawiany jest akt zgonu. Zajmuje się tym Urząd Stany Cywilnego właściwy dla miejsca, w którym nastąpiła śmierć. W przypadku śmierci nagłej (wypadek) lub bez obecności lekarza (w domu) albo bez możliwości ustalenia przyczyny zgonu, na pochówek może być konieczna zgoda prokuratora, którą otrzymuje się w postaci odrębnego pisma, bądź adnotacji na karcie zgonu.
Zgon zgłasza się w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu trzech dni, albo jednej doby, jeśli śmierć nastąpiła wskutek choroby zakaźnej. Do zgłoszenia potrzebne są:
– karta zgonu,
– dowód osobisty zmarłego lub
– odpis aktu urodzenia (śmierć dziecka, które nie posiadało dowodu osobistego).
Zasiłek pogrzebowy
Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tyś zł. Otrzymuje go, która zorganizowała pogrzeb. Zwykle są to najbliżsi, lecz zdarza się, że pieniądze trafiają również do przedstawicieli hospicjum, które zajęło się pogrzebem. Aby ubiegać się o wypłatę zasiłku pogrzebowego, należy przedłożyć w ZUS:
– stosowny wniosek o wypłatę (druk ZUS Z-12, KRUS RS-26),
– aktu zgonu (wystarczy skrócony odpis),
– rachunek za pochówek,
– dokumenty określające pokrewieństwo czy powinowactwo.
Formalności pogrzebowe
Jeżeli Rodzina zamierza ubiegać się o dalsze świadczenia takie, jak renta po zmarłym czy odprawa z zakładu pracy, lista pogrzebowych formalności może znacząco się wydłużyć. Nadmienić należy, że w obliczu tragedii, jaką jest śmierć, wszelkie sprawy urzędowe nie należą do przyjemnych, dlatego tak ważna jest w tym trudnym okresie pomoc zakładu pogrzebowego.
Na przykład zakład pogrzebowy Memorial, który obsługuje pochówki na terenie Warszawy, zajmuje się również załatwieniem wszystkich formalności pogrzebowych w imieniu Rodziny Zmarłego. Wystarczy podpisać stosowne upoważnienia podczas wizyty w zakładzie, a jego pracownicy załatwią za Najbliższych pogrążonych w żałobie wszelkie sprawy urzędowe.
Z tego co wiem najwięcej formalności do dopełnienia jest zawsze przy przewozie zmarłych z zagranicy do Polski, w tej firmie – Drejka – Glob jest wszystko w cenie ale wiadomo na tvn mówili o firmie co robiła grube przekręty więc lepiej uważać kogo się upoważnia.