Ile kosztuje pogrzeb?
Okazuje się, że zorganizowanie pogrzebu może znacznie obciążyć nasz budżet, mimo iż najbliższej rodzinie zmarłego należy się zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 tysięcy złotych. Czy jednak za taką kwotę da się zorganizować usługi pogrzebowe na odpowiednim poziomie? Warto sprawdzić, szczególnie jeśli nie dysponujemy rezerwowymi środkami.
Miejsce pochówku
Wybór miejsca pochówku może mieć decydujący wpływ na koszty pogrzebu – jeśli mamy wykupić miejsce na cmentarzu i zapłacić za wykopanie grobu, może się to wiązać z kosztami sięgającymi nawet kilku tysięcy złotych! Ta kwota będzie się podwajała, gdy konieczne będzie wystawienie nowego pomnika. Najtaniej jest zorganizować pogrzeb w opłaconym, rodzinnym grobowcu.
Wybór zakładu pogrzebowego
Jak wiadomo, każdy zakład pogrzebowy jest inny i oferuje zróżnicowany zakres usług oraz cennik. Warto zapytać w kilku miejscach, by znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę w przystępnej cenie. W dużych miastach zakłady pogrzebowe mogą być znacznie droższe niż te, które znajdziemy na obrzeżach metropolii. Najbardziej opłaca się skorzystać z usług zakładu pogrzebowego, który profesjonalnie zorganizuje całą ceremonię, odciążając bliskich zmarłego, którzy są pogrążeni w żalu.
Trumna
Sporym wydatkiem może okazać się trumna – najtańsze, sosnowe można kupić już za mniej niż tysiąc złotych. Cena znacznie wzrośnie, jeżeli wybierzemy trumnę dębową.
Rodzaj pochówku
Średni koszt kremacji to 600-700 złotych, do tego należy doliczyć koszt trumny kremacyjnej (ok. 300 złotych) i urny, których rozpiętości cenowe są duże. Kremacja może okazać się tańsza od tradycyjnego pochówku, jednak wybór formy pogrzebu zależy już od rodziny zmarłego.
Opłaty w kościele i stypa
Nie zapominajmy również o opłatach kościelnych, które wynoszą kilkaset złotych i zależą już od samej parafii. Nie ma jednak jednolitego, kościelnego „cennika”. Jeśli organizujemy stypę, jej koszt to średnio 60-100 złotych od osoby.
Zasiłek pogrzebowy
Warto podsumować wszystkie wydatki związane z organizacją pochówku. Nawet skromna uroczystość kosztuje średnio 5 tysięcy złotych, w większych miastach nawet 5,5 tysiąca. Jeśli jednak doliczymy do tego koszty stypy, suma ta jeszcze wzrośnie. Niestety, zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 tysięcy złotych raczej nie starcza na zorganizowanie pogrzebu – osoby ubezpieczone mogą jednak liczyć na dodatkowe pieniądze z polisy, które otrzymuje się po śmierci najbliższych. Są to środki, którymi można wspierać wydatki pogrzebowe, w innym wypadku musimy sięgnąć do własnych oszczędności. Pamiętajmy, że ZUS ma czas na wypłatę zasiłku nawet do 30 dni. Praktyka wskazuje jednak, że zasiłek trafia na konto osób uprawnionych w terminie 2-3 tygodni. Organizację pogrzebu trzeba więc pokryć z własnej kieszeni i czekać na przyznanie środków z ZUS lub z polisy ubezpieczeniowej. Niektóre zakłady pogrzebowe oferują bezgotówkową organizację pogrzebu.
U nas w Pszczynie najtańszy jest Tutak, chociaż przez ta inflacje to tak naprawdę wszystko jest drogie a gdzie tu jeszcze pomniki stawiać.