Pogrzeb wojskowy w Warszawie – jak go zorganizować?

Pogrzeb wojskowy w Warszawie – jak go zorganizować?

Pogrzeby wojskowe to pogrzeby zarezerwowane dla wybranych osób, które są zasłużone dla Rzeczypospolitej Polskiej. Czym dokładnie są takie pochówki? Jak się odbywają? Jak urządzić pogrzeb wojskowy w Warszawie?

Czym jest pogrzeb wojskowy?

Pod pojęciem takim jak pogrzeb wojskowy znajduje się rodzaj pogrzebu, który odbywa się z asystą honorową Wojska Polskiego.

Pogrzeb wojskowy może być zorganizowany zarówno jako pogrzeb wyznaniowy, na przykład w religii katolickiej, jak i jako pogrzeb świecki. W pierwszym przypadku uroczystości przewodniczy kapelan wojskowy, natomiast w drugim mistrz ceremonii pogrzebowej.

Jeśli chodzi o pogrzeby wojskowe w Warszawie, są one głównie organizowane na Powązkach Wojskowych, ale również mogą odbywać się na innych cmentarzach.

Kiedy organizuje się pogrzeby wojskowe?

Pochówki z wojskową asystą honorową odbywają się w przypadku osób, które są z różnych powodów zasłużone dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Dotyczy to między innymi:
– Osób odznaczonych Orderem Krzyża Wojskowego oraz Orderem Wojennym Virtuti Militari,
– Kombatantów i weteranów, którzy walczyli zarówno o niepodległość Polski, jak i poza jej granicami,
– Żołnierzy pozostających w czynnej służbie wojskowej,
– Żołnierzy zawodowych, którzy ukończyli swoją służbę,
– Zasłużonych pracowników wojska,
– Najwyższych władz państwowych.

Decyzję o wojskowej asyście honorowej podejmuje Dowódca Garnizonu. Bierze on wówczas pod uwagę informacje uzyskane od rodziny zmarłego, właściwych organów, dowódców i przewodniczących.

Pogrzeb wojskowy Warszawa

Pogrzeb wojskowy – jak przebiega?

W trakcie pogrzebu wojskowego uczestniczy asysta honorowa, na którą składają się żołnierze w mundurach oraz kapelan wojskowy w przypadku pogrzebów wyznaniowych.

Żołnierze mogą stanowić kompanię honorową, która niesie sztandar i wykonuje salwę honorową, czyli serię wystrzałów ślepą amunicją. Mogą być oni uczestnikami posterunku honorowego, nieść odznaczenia, ordery na poduszkach, wieńce, a także uczestniczyć w posłudze liturgicznej.

Również w takim pogrzebie uczestniczyć mogą orkiestra wojskowa, werbalista oraz trębacz.

Jak zorganizować pogrzeb wojskowy?

Organizacja pogrzebu wojskowego w Warszawie wymaga przejścia odpowiedniej procedury.

Aby Dowódca Garnizonu przydzielił asystę honorową na pogrzeb wojskowy, konieczne jest przekazanie do niego następujących dokumentów i przedmiotów:
– Wniosku o przydzielenie asysty honorowej,
– Aktu zgonu zmarłego,
– Dokumentów, które potwierdzają możliwość skorzystania z pogrzebu wojskowego, na przykład może być to legitymacja żołnierza zawodowego albo emeryta wojskowego,
– Informacji dotyczących przebiegu służby zmarłego – dotyczy żołnierzy zawodowych,
– Odznaczeń i legitymacji, które potwierdzają ich nadanie.

Aby łatwiej zorganizować pogrzeb z asystą honorową w Warszawie, najlepiej zdecydować się na pomoc sprawdzonego zakładu pogrzebowego.

Kompleksową obsługę w ramach organizacji pogrzebów wojskowych oferuje zakład pogrzebowy z Warszawy Heron, który posiada w tym zakresie duże doświadczenie.

Więcej informacji dotyczących organizacji pogrzebu wojskowego uzyskać można na stronie: https://heronpogrzeby.pl/pogrzeb-wojskowy/.5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zośka
Zośka
2 miesięcy temu

Ciekawy artykuł, podobał mi się!