Ubiór i zachowanie podczas pogrzebu

Ubiór i zachowanie podczas pogrzebu

Uroczystość pogrzebowa to niełatwy moment dla najbliższych zmarłego oraz pozostałych uczestników ceremonii. Z jednej strony odczuwany jest wielki żal i smutek, z drugiej zaś potrzeba godnego pożegnania bliskiej i ważnej osoby, która odeszła. Całość wymaga więc odpowiedniego przygotowania, zachowania, ubioru. Warto zatem wspomnieć o kilku istotnych zasadach.

Rodzina zmarłego, która zajmuje się organizacją jego pochówku, nie ma prostego zadania. Na szczęście w dzisiejszych czasach usługi pogrzebowe świadczone są bez wątpienia na coraz wyższym poziomie. Warto dowiedzieć się, który zakład pogrzebowy cieszy się dobrą renomą i odpowiednim podejściem do klienta. Zachowanie pracowników takiej firmy ma bowiem ogromny wpływ na całą współpracę. Z uwagi na charakter sytuacji, od osób takich wymaga się ogromu empatii, zrozumienia, kultury osobistej i zwykłej, ludzkiej życzliwości oraz otoczenia swych klientów jak największym wsparciem i pomocą. Oczywiście same usługi pogrzebowe powinny być wykonywane w pełni profesjonalnie. Trzeba też zwrócić uwagę, czy oferta takiej firmy jest wystarczająco szeroka – każda rodzina ma bowiem inne potrzeby i wymagania.

pogrzeby

 

Jak się ubrać na pogrzeb?

Wiele osób zastanawia się, jak powinien prezentować się ubiór podczas ceremonii. Zakład pogrzebowy często zajmuje się sprzedażą takiej garderoby. W naszej kulturze przyjęło się, że udział w pochówku wymaga raczej stonowanej, eleganckiej odzieży. Członkowie najbliższej rodziny zwykle decydują się na uroczyste stroje w kolorze czarnym. Osoby z grona bliższych przyjaciół czy kuzynów mogą założyć ubranie także w innych barwach, np. granatach, szarościach, brązach. Z kolei uczestnicy pogrzebu, którzy są dalekimi znajomymi, wybierają często nieco luźniejsze formy, np. zwykły, codzienny strój, w którym idzie się do pracy. Oczywiście należy pamiętać, że jest to ważna, podniosła uroczystość, w której oddaje się szacunek zmarłemu, dlatego każdy element garderoby musi być schludny, czysty i stonowany.

Dużym problemem dla sporej rzeszy osób jest sposób zachowania się podczas pochówku. Oczywiście nie trzeba nikomu tłumaczyć, że pogrzeb wymaga pełnej powagi, spokoju, ciszy, zadumy. Warto pamiętać, że zachowanie, jakie prezentują uczestnicy pogrzebu, może mieć ogromny wpływ na najbliższą rodzinę osoby, która jest żegnana. Trzeba zatem wykazać tu ogromne zrozumienie, ponieważ śmierć często bywa bardzo traumatycznym, ciężkim przeżyciem. Nie należy zatem dziwić się emocjonalnym reakcjom. Po zakończeniu uroczystości można podejść i złożyć krótkie kondolencje oraz wyrazić swoje wsparcie. Jeśli jednak rodzina zmarłego wyraźnie sobie tego nie życzy, trzeba to uszanować i absolutnie nie nalegać.0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments