O czym trzeba pamiętać organizując stypę?

O czym trzeba pamiętać organizując stypę?

Organizacja stypy nie jest wcale takim prostym zadaniem. Istnieją jednak znane od lat wskazówki, dzięki którym można odpowiednio zorganizować to wydarzenie.

Stypa – organizacja

Bardzo ważna jest lokalizacja stypy. Najlepiej wybrać miejsce, w którym ludzie będą czuli komfort. Powinni wygodnie usiąść oraz porozmawiać. Stypa nierzadko organizowana jest w domu zmarłej osoby, ale można też wybrać restaurację bądź salę bankietową.

Bardzo ważną kwestią w przypadku organizacji stypy jest menu. Trzeba upewnić się, że wybrane zostały dania, które są łatwe do przygotowania, a przy tym też smaczne oraz satysfakcjonujące dla gości. Wiele osób decyduje się na jedzenie w formie bufetu bądź na catering z zewnątrz. Obie te opcje będą dobrym wyborem.

Kolejną ważną kwestią są dekoracje. Nie trzeba wydawać dużo funduszy na nie, gdyż można zainwestować w kwiaty oraz ozdoby pomagające uczcić pamięć zmarłej osoby. Jeżeli celem jest zorganizowanie stypy, trzeba zawsze pamiętać o etykiecie. Dlatego warto upewnić się, że znane są zwyczaje oraz etykieta związana ze stypą w naszej kulturze. Okazuje się, że w niektórych krajach stypy mają swe unikalne zwyczaje oraz rytuały, w których obowiązuje na przykład specjalny strój bądź zachowania.

W polskiej tradycji stypa odbywa się po pogrzebie, przeważnie w domu rodziny zmarłego bądź w lokalnej parafii. W organizacji stypy może pomóc zakład pogrzebowy. Podczas stypy przygotowuje się stół, na którym należy ustawić zdjęcie osoby zmarłej. Co więcej, zapala się znicze, a ponadto przygotowuje potrawy oraz napoje dla gości. Trzeba wiedzieć, że podczas stypy odmawia się również modlitwy za duszę zmarłej osoby, a ponadto modlitwy dziękczynne. Mają one pomóc rodzinie w przejściu przez trudny czas żałobny.

Organizowanie stypy – co warto wiedzieć?

W naszym kraju stypa jest tradycyjnie organizowana przez 3 dni po pogrzebie, a goście są zapraszani na stały poczęstunek, czyli na tzw. chrzciny żałobne. Co więcej, podczas stypy przeważnie odtwarzana jest również muzyka religijna. Nierzadko grane są utwory muzyczne przypominające o zmarłej osobie. Jeżeli celem jest zorganizowanie stypy, wpisującej się w polską tradycję, trzeba pamiętać o programie. Można zdecydować się na zaplanowanie paru przemówień bądź wystąpień. Będą one poświęcone pamięci osoby zmarłej. Można też postawić na wyświetlanie filmów oraz zdjęć pokazujących życie oraz osiągnięcia zmarłego.

Bardzo ważną kwestią jest również wsparcie emocjonalne. Trzeba pamiętać o tym, że bardzo dużo osób może być w ciężkim stanie emocjonalnym w czasie stypy. Dlatego warto upewnić się, że mamy dostępne zasoby tj. kapłana, a nawet psychologa. Pomogą oni ludziom w tym trudnym czasie. Organizując stypę, trzeba też pamiętać o zaproszeniach. Dlatego należy poinformować rodzinę oraz przyjaciół zmarłej osoby o czasie oraz miejscu stypy. Każdy powinien pamiętać o zorganizowaniu takiego wydarzenia na cześć zmarłej osoby. Świetnym miejscem jest nie tylko restauracja, ale też kościół. Wiele w tej kwestii zależy przede wszystkim od rodziny osoby zmarłej.5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments